Stavím svépomocí
Pokud stavíte svépomocí objekt pro bydlení, musíte mít odborné vedení stavby, tedy stavbyvedoucího (zákon č.183/2006 Sb., §160, odst.4). Stavbyvedoucí je definován jako vybraná činnost ve výstavbě (zákon č.183/2006 Sb., §158) a takový člověk musí mít autorizační razítko. O technickém dozoru se v zákoně v tomto případě nemluví, ale ani tak to stavebníka nezbavuje řady zákonných povinností.
Soukromý zadavatel s využitím generálního (vyššího dodavatele) stavby
Jedná se o stavby, kde zadáte realizaci jedné stavební firmě. Zodpovědnou osobou je pak stavbyvedoucí této stavební firmy a zákon v tomto případě o technickém dozoru nemluví. Spousta stavebníků si však neuvědomuje, že to je nezbavuje řady zákonných povinností.
Pozn. Stavebník je osoba, na kterou je vydáno stavební povolení a která stavbu objednává (zákon č.183/2006 Sb., §2, odst. c)
Stavebník má řadu povinností a neznalost zákona neomlouvá.
Veřejný zadavatel
Častým omylem je to, že veřejným zadavatelem jsou jen města, obce, kraje, stát atd. Není to tak. Veřejným zadavatelem se stanete i v případě, že dostanete dotaci, která přesahuje 50% Vaší investice.
Pak musíte mít dle zákona technický dozor stavebníka (zákon č.183/2006 Sb., §152, odst.4).
Nyní si pojďme jen velmi stručně popsat, jaké že jsou ty zákonné povinnosti, které je vcelku užitečné přenést smluvně na někoho, kdo se v nich lépe vyzná (např. technického dozorU stavebníka).
Některé z povinností stavebníka (zákon č.183/2006 Sb., §152):
- Dbát na řádnou přípravu a provádění stavby,
- Chránit zdraví. Dbát na ochranu života i životního prostředí,
- Zodpovídá za prostorové vytyčení polohy stavby,
- Informovat dotčené orgány, označit stavbu,…atd,
- Pořídit předepsanou dokumentaci,
- Uchovávat projektovou dokumentaci a stavební deník.
Další činnosti, které když zanedbáte, můžou se Vám vymstít:
- Kontrola kompletnosti a správnosti dokumentací (např. povinnosti dle povolení, práva třetích osob),
- Správnost smlouvy o dílo se stavební firmou a její náležitosti (např. kompletnost rozpočtu a správný časový plán stavby),
- Zajištění různých oznámení (např. zanedbání oznámení na inspektorát práce či památkový ústav se Vám může hodně nevyplatit),
- Kompletnost předávacích protokolů (předejdete dohadům, kdo že za tu škodu zodpovídá),
- Správnost vedení stavebního deníku (je sice v kompetenci stavbyvedoucího, ale Vy ho pak musíte archivovat 10 let a v případě problému jím prokazovat průběh stavby či vymáhat škody na majetku a zdraví),
- Pasport okolních objektů i toho Vašeho (poškodilo se to při stavbě nebo už to bylo?),
- Kontrola zakrývaných částí stavby, kompletnost příslušných protokolů a zkoušek (je rozdíl, když nepřevezmete hotovou stavbu či neuhradíte část fakturace, protože něco není v pořádku, než když vymáháte nápravu formou reklamace).
Pokud chcete investovat peníze, většinou to diskutujete s finančním poradcem. Když kupujete nějakou nákladnější movitou, necháte smlouvu zpracovat notářem či advokátem. Když stavíte, což bývá většinou částkách výrazně převyšujících předchozí příklady, nehrajte si na dobrodruhy a nešetřete na nesprávném místě. Využijte služeb stavebních odborníků. Jednak tím ochráníte samy sebe před postihy z neznalosti. Můžete se tak vyhnout sporům a zbytečným nervům nad problematikou, která Vám nemusí být příliš blízká. A především se můžete lépe soustředit na to, jak by měl výsledek Vaší investice vypadat.